top of page

Balık Nasıl Serbest Bırakılır

Balığın nasıl serbest bırakılacağını öğrenirken, yakalamalarınız için daha yüksek hayatta kalma oranlarının sağlanmasına yardımcı olmak için izlenmesi gereken koruma odaklı adımlar vardır.Seçim ile başlayıp canlandırma yoluyla devam eden bu özel eylemler, sürdürülebilir balıkçılık çabalarına katkıda bulunacaktır.Balık Nasıl Serbest Bırakılır
Balık Nasıl Serbest Bırakılır

Öğrenme nasıl balık yakalamak ve balık saklamak daha fazlasını içerir. Bir noktada, tüm avcılar, boyut, mevsim, cağlık sınırları veya yerel yakalama ve bırakma balıkçılık düzenlemeleri nedeniyle suya tutmalarına izin verilmeyen balıkları iade etme ihtiyacı ile karşı karşıya kalacaktır.   Bu bölümdeki adımları izleyerek balık bırakma görevinde uzmanlaşmak, balık popülasyonlarını gelecek nesiller için balık popülasyonlarını koruyacak şekilde nasıl serbest bırakacağınızı bildiğinize güven verecektir.


BIR BALIK NASIL SERBEST BIRAKILIR: ADIMLAR

Kendinize, "Balıkların serbest kalmasını sağlamak için balıkla baş etmenin en iyi yolu nedir?" Olup olmadıkları büyük ölçüde fenere bağlıdır. Bir kancadan balık bırakmayı öğrenmek genel olarak pratik gerektirir. Balıkların nasıl ele alınacağını ve balıkların korunmaya uygun bir şekilde nasıl serbest bırakılacağını anlamak, balık avının korunmasını teşvik etmek için atabileceğiniz ilk birkaç adımdır.

  1. Balık veya düğümsüz lastikli iniş ağları (ve eldiven giymeniz gerekiyorsa pamuklu eldiven değil) kullanırken ıslak eller kullanın. Bu, balık üzerindeki balçık tabakasının korunmasına yardımcı olur, bu da onu enfeksiyondan korur ve yüzmeye yardımcı olur. Uygun yakalama ve bırakmayı nasıl uygulayacağını bilen balıkçılar, balıkla uğraşırken asla herhangi bir havlu kullanmaz, çünkü bir havlu bu balçık ceketini çıkarabilir.

  2. Balığı mümkün olduğunca yatay tutun, çünkü balık doğal olarak suda yüzer. Balıkları sert yüzeylere düşürmeyin!

  3. Parmaklarınızı balıkların solungaçlarından ve gözlerinden uzak tutun.

  4. Gerekirse, kullanımı en aza indirmek için bir ayırma aleti (dehookers, yeniden sıkıştırma araçları) kullanın.

  5. Zaman çok önemlidir! Balıkları en kısa sürede serbest bırakın ve gerektiğinden daha uzun süre sudan uzak tutmayın. Balığınızı önce yavaşça suya salmaya çalışın, bu da suyun ağızdan ve solungaçların üzerinden itilmesine ve balığın resüsitasyonuna yardımcı olur. Balığı suya yerleştirerek, mümkünse akıma bakacak şekilde, bir eliniz karnın altında, diğer eliniz de alt dudağı veya kuyruğu tutarak bitkin balıkları canlandırın.

  6. Balıkçılık yaptığınız eyalet için geçerli olan mevcut balıkçılık yönetmeliklerini öğrenin ve yönetmeliklere uymak için balıkların nasıl doğru bir şekilde ölçüleceğini öğrenin. Balıkçılık yönetmeliklerine uyarak, gelecek nesiller için devlet balık popülasyonumuzu inşa ediyor ve koruyorsunuz.

Balıklarınızı doğru şekilde ölçmeyi öğrenerek mevcut durum düzenlemelerinize uyun. Capt Diego Toiran'ın bir balığı nasıl yakalayıp serbest bıraktığını izleyin.


FISHSMART HAKKINDA

FishSmart, balık avcıları, spor balıkçılık şirketleri ve balıkçılık yöneticileri tarafından serbest bırakılan balıkların hayatta kalmasını iyileştirmeye yardımcı olmak için geliştirilmiş bir balık bırakma programıdır. Bugünkü eylemlerinizle balık tutmayı yarın için daha iyi hale getirme konusundaki rolünüzü yapmak için bu basit FishSmart balık bırakma kurallarını izleyin.

Doğru Mücadeleyi Seçin:  Balığın nasıl serbest bırakılacağını öğrenirken yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, hedeflenen türlerin boyutuna uygun seçim mücadeleidir. Balıklar üzerindeki stresi en aza indirmek için, büyük türler kancalandıktan sonraki 20 dakika içinde tekneye getirilmeli veya yanına getirilmelidir. Tükenmiş veya yeniden canlandırmak için kapsamlı çaba gerektiren balıklara iniyorsanız, balıkları yakalamak ve daha sonra serbest bırakmak için gereken süreyi azaltmak için daha ağır bir mücadeleye geçmeyi deneyin. FishSmart Tackle olarak tanınan ürünler, yakalamanızı daha başarılı bir şekilde bırakmanıza yardımcı olabilir. Doğru mücadeleyi kullanmanın yanı sıra , mümkün olduğunda daire kancaları gibi yakalama ve serbest bırakma balıkçılık kancalarını da kullanmalısınız . Aslında, canlı yemle balık tutuyorsa daire kancaları önerilir . Bu kancaları kullanırken, balıkçılık tekniklerinin “J” tarzı kancalarla kullanılanlardan farklı olduğunu unutmayın.

Önceden Planlayın : Herhangi bir yolculukta balık bırakmayı ve bunun için gerekli ekipmanı hazırlamayı bekleyin.

Kaçının:  İstediğiniz büyüklük ve türü hedefleyen beceriler geliştirin, böylece balığın serbest bırakılması ihtiyacı azalır.


DERIN SU TAHLIYESI

Derin suda yakalanan tuzlu su balıkları, geri dönmelerini zorlaştıran bir yüzme kesesi gazları birikimi olan “barotravma” dan muzdarip olabilir. Genellikle 30 metreden daha derine yakalanan balıklarda bazı etkiler görülür. Şu temel ipuçlarını izleyin:

Balıklarda sarım yaparken durumu değerlendirin. Barotravma belirtileri şunlardır: Yavaş yüzme, gözler şişmesi (“pop eye”), ağızdan çıkıntı yapan mide, şişirilmiş orta bölüm.

Balık normal görünüyorsa sudan çıkarmadan serbest bırakın:

Yeniden sıkıştırma:  Balıkları hızla derinliğe döndürmek, barotravmadan etkilenen balıkları geri döndürmek için tercih edilen yöntemdir. İniş aygıtları, serbest bırakma ağırlıkları ve sepetler gibi çeşitli araçlar piyasada bulunmaktadır.

Derinliğe Dön Balıkları yakalama derinliğine döndürün. Çok derin derinliklerde balık yakalamak, onları mümkün olduğunca derine getirmek hayatta kalmayı önemli ölçüde artıracaktır.

Havalandırma:  Hızlı iniş mümkün değilse havalandırma başka bir seçenektir. Havalandırma için Yakalama ve Serbest Bırakmada bulunan gibi belirlenmiş yönergeleri kullanın. Balıkların midesinin ağzından çıkabileceğini unutmayın. Mideyi delmeyin.

Şimdi koruma dostu uygulamaları kullanarak balık serbest bırakmak için nasıl biliyorum, bir sonraki balığa bu adımları mutlaka uygularız.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page