top of page

Balık Nasıl Temizlenir

Bir balığın temizlenmesi kolaydır.Bu bölümde, pişirmeden önce balıkları nasıl temizleyeceğiniz ve saklayacağınız ve balıkları nasıl temizleyeceğiniz hakkında temel bilgiler ve basit adımlar vereceğiz.


Balık Nasıl Temizlenir
Balık Nasıl Temizlenir

Mümkün olan en iyi yemek için, balığa indiğiniz andan itibaren davranarak başlayın. Yakalamanızı yiyecekseniz, balıklarınızı temizlemeye başlamadan önce bile taze tutmalısınız. Yakalanan balıkları canlı bir kuyuda, soğutucuda veya sudaki bir kirişte tutun. Ve her zaman soğutucunuzu doldurun veya içinde balık tuttuğunuz su ile iyi yaşayın.

Avınızı yemeyecekseniz, hala sudayken dikkatli bir şekilde kancadan çıkarın ve uygun yakalama ve serbest bırakma  uygulamalarını kullanarak  serbest bırakın .


BIR BALIK NASIL TEMIZLENIR: ADIMLAR

Balığınızı bütünüyle pişirmeyi planlıyorsanız veya filetolamak yerine biftek yapacaksanız, bir balığın nasıl bağırılacağını öğrenmelisiniz. 

 1. Başlamak için balıkları masaya veya kesme tahtasına koyun. Bıçak ucunu anal açıklığın yakınındaki balık karnına sokun ve bıçağı göbek boyunca yukarı doğru hareket ettirin.

 2. Bıçak bıçağını sığ tutun, böylece bağırsakları delmeyin.

 3. Vücudu açın ve tüm bağırsakları çıkarın, balığın anüsünü bulun ve bunu "V" veya çentik şeklinde kesin.

 4. Bazı balıklarda omurga tarafından böbrek bulunur. Bir kaşık veya küçük resminizle kazıyarak çıkarın.

 5. Boşluğu iyi bir su akışı ile durulayın ve cildi yıkayın. Bazı balıklarda, karın boşluğunu kaplayan, güçlü, yağlı bir lezzeti önlemek için sıyrılabilen koyu bir doku vardır.

 6. İsterseniz kafayı çıkarın, alabalık genellikle kafa açıkken pişirilir.

 7. Balık temizleme masanızı hemen temizleyin, bağırsakları, kafaları ve pulları toplayın ve uygun şekilde atın.

 8. Temiz balıklarınız artık pişirilmeye hazırdır.


BALIK NASIL TEMIZLENIR: İPUÇLARI VE UYARILAR

Balıkların yemek için güvenli olup olmadığını, bazı su kütlelerinin cıva ve balığın emdiği diğer ağır metallerle kirlendiğini belirlemek için balık tuttuğunuz alanı araştırın. Balık avına çıkmadan önce daima eyalet düzenlemelerinizi kontrol edin.

Artık temiz bir balığa sahip olduğunuza veya bifteklerinizi veya filetolarınızı hazırladığınıza göre  , balıklarınızı saklayabilir  veya balıklarınızı pişirebilirsiniz! Favori pişirme yöntemlerimize ve tariflerimize de göz atın.

 • Balık yüzgeçleri çok keskin olabilir ve ciddi delinme yaralarına neden olabilir, bu yüzden bir balık nasıl bağırılacağını, bir balık nasıl filetolanacağını veya bir bütün balık nasıl temizleneceğini öğrenirken çok dikkatli olun.

 • Bazı balıklar yenilebilir olarak kabul edilemeyecek kadar kemikli veya güçlü aromalıdır.

 • Bazı balıkların çok keskin dişleri vardır, balığınızı temizlerken kafasından bir balık tutuyorsanız dikkatli olun.

Bilgi  bir balık fileto nasıl sonraki bölümde daha fazla balık saklamak ve nasıl adım adım.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page