top of page

Olta Makinesi Nasıl Ayarlanır

Çizginizi attınız, bir balığa soktunuz, bir ısırık aldınız ve kancayı ayarladınız.Artık balıkları içeriye sarmaya hazırsınız. Geleneksel makaralara ve yem makaralarına olta makinesini nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.Olta makinesi nasıl ayarlanır?
Olta makinesi nasıl ayarlanır?


DRAG BALIKÇILIK NEDIR?

Çizginizi yaptınız, bir balığa soktunuz, bir ısırık aldınız ve kancayı ayarladınız. Artık balığın içine sarılmaya hazırsınız. Bu aşamada balık tutmayı öğrenirken yaşamak istediğiniz son şey kırık bir çizgidir. Sürükleme balıkçılığı sırasında, balıkçılık makarasına sürüklemeyi nasıl ayarlayacağınızı öğrenerek çoğu mola kolayca önlenebilir.  Drag balıkçılık nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bir olta ve makara kurulumu kullanıyorsanız, diyelim ki, kutup balıkçılığı veya bir ağ ile trol etme, büyük olasılıkla sürüklemeyi bir noktada ayarlayacaksınız.  Sürükleme sadece balıkçılık makaralarının içindeki bir çift sürtünme plakasıdır. Balık çizgiyi yeterince sert çekerse, sürtünme aşılır ve makara geriye doğru döner, çizginin dışarı çıkmasına izin vererek çizginin kırılmasını önler. Sürüklemeyi, günün ilk kadrosundan önce bir balıkçılık makarasına ayarlamak istiyorsunuz. Bir balıkla savaşırken ayarlamak zor olabilir. Ayrıca, sürükle olta takımı genellikle balık avı sırasında ayarlanacak şekilde tasarlanmamıştır, bu nedenle hasar verebilir.


GELENEKSEL MAKARALARDA DRAG NASIL AYARLANIR

  1. Sürgüyü bir iplik makarasına veya spincast makaraya ayarlamanın en kolay yolu , önce çizginizi doğrudan makaranın üzerine çekmek için elinizi * kullanarak test etmektir.

  2. Çizgi çok kolay çıkarsa, ön sürükleme ayar düğmesini birkaç tıklama sağa çevirerek çıkrıktaki sürüklemeyi sıkın. Çok sıkı ise, krankı birkaç tık sola çevirerek sürüklemeyi gevşetin. Kapalı yüz spincast modellerinde genellikle bir üst set silindir çekme ayar mekanizması bulunur.

  3. Gücü doğru bir şekilde yargılayabileceğinizi düşünmüyorsanız, Boca Grips'de kullanılanlar veya yakalama ve bırakmada kullanılan diğer balık tutma cihazları gibi küçük bir yay ölçeği yardımcı olabilir . Çubuğunuzu 45 derecelik bir açıyla tutun ve ağırlığı kancalayın. En iyi sonuçlar için, sürükleme ayarı, hareket etmeden önce çizginin ağırlığının üçte bir yarısını elinde tuttuğu noktada olmalıdır (örn., 20 kiloluk bir çizgi, kanca yedi ila on pound alana kadar hareket etmemelidir).

  4. Sürüklemenin çok gevşek olması ve bir balıkla çok sıkı olmasından ve büyük bir koparmadan daha uzun süre dövüşmesi daha iyidir.


BAITCASTER MAKARALARDA DRAG NASIL AYARLANIR

Baitcaster makaralarında sürükleme ayarı, geleneksel makaralarda sürükleme ayarı ile aynı ilkeleri izler. Tek fark sürtünme ayar mekanizmasının konumudur.

  1. Çoğu yem makarasında , çekme mekanizması yıldız şeklindedir ve makaranın yanında bulunur. Diğer makaralar gibi, sürüklemeyi sıkmak için sağa, gevşetmek için sola çevirin.

  2. Monofilament yerine örgülü olta ile balık tutuyorsanız, sürgüyü test etmek için çıplak ellerinizi kullanmak yerine, pensinizin sapına veya bir kalemin etrafına birkaç kez sararak çizgiyi test etmek istersiniz. Çok kuvvetli bir şekilde çekerseniz örgü parmaklarınızın içine doğuracaktır.


Bir balıkçılık makarasına sürüklemeyi nasıl ayarlayacağınızı öğrendikten sonra, döküm yapmaya başlamaya hazırsınız. Nasıl yayınlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı ziyaret edin .

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page